1- Öğrendiğimiz her yeni kuralı uygulama yoluna gidiniz.  Bol bol uygulama yapınız.

Örneğin; öğrendiğiniz bir konuyu kullanarak cümleler yazmaya çalışınız.   Diyelim ki sevdiğimiz şeyleri söyleyebilmeyi öğrendiniz.  Elinize bir defter ve bir kalem alarak bütün sevdiğiniz şeyleri ingilizce olarak yazın. Öğrendiğiniz konuları okuduğunuz bir kitap, gazete, dergi içerisinde bulmaya tanımaya çalışınız.

2. Konuları öğrenirken adım adım ilerleyiniz, deneyerek ilerleyiniz.

Öğrendiğiniz her bir yeni konu için belli bir zamanın geçmesini bekleyiniz. Bu zaman içinde öğrendiğiniz konuyu yazarak, okuyarak, dinleyerek ve mimkünse konuşarak pratik yapınız. Daha sonra yeni bir konuya geçiniz. Yeni konuyu çalışırken eski öğrendiklerinizi uygulamayı sürdürünüz.
3. Kuralları bilmek yeterli değildir.

İngilizce öğrenirken kuralları ezberlemek kolaydır, kuralları uygulamak ve içselleştirmek zaman alır. İster internette, ister okulda, ister dershanede ingilizce dilbilgisi kuralları bize anlatıldığında kolaylıkla kuralları anlayabiliriz. Ancak bütün kuralları bilmemize karşın yine de ingilizce konuşamayız, okuduğumuzu anlayamayız, yazamamayız. Dil öğrenirken çoğunlukla sadece dilbilgisi kurallarını ezberlemekteyiz. Kuralları bilmek başkadır, kuralları uygulayarak dili kullanmak ve içselleştirmek başka bir iştir.Kuralları anlamak tek başına yeterli değildir.  İngilizce öğrenen bir çok kişi bu hatayı yapmaktadır.  Anladığımız konuları ve kuralları pekiştirmek ve içselleştirmek zorundayız.  Bunu da ancak uygulama ile sağlayabiliriz.

4. Çalıştığınız ingilizce konusuyla ilgili aklınıza takılan şeyleri sorunuz.  Bunun için ezgiCom'da yer alan ingilizce forum bölümünü kullanabilirsiniz.

5. Sözlükten kelime ezberlemeyiniz.

Kelime öğrenmek için başka etkinlikler yapınız.  Örneğin kitap, gazete vb metinleri okuyunuz. İnternette okuyabileceğiniz çok sayıda kaynak mevcuttur.  İlle de kitap okumanız gerekmiyor; ingilizce olarak hazırlanmış herhangi bir web sitesine girebilir ve oradaki yazıları okuyabilirsiniz.  Okuduğunuz her şeyi anlamanız şart değildir.  ezgiCom'da yer alan kelime öğrenme aktiviteleri de yarlı olacaktır.

Ana sayfaya dön